کلاف مسوار

مسوار کلاف

کلاف مسوار

مفتول مسوار

مفتول مسوار همان طور که از نامش پیداست نوعی مفتول آهنی بوده که توسط لایه ای از مس روکش می شود. این محصول از قطر 10-7/0 میلی متر و به دو صورت کلاف و شاخه تولید و روانه بازار مصرف می‌گردد. مسوار در وزن های 15، 30 و 50 کیلوگرم تولید شده و شاخه ها در اندازه های 20، 100، 200 و 300 سانتی متری موجود می باشند. لایه مسی پوشش داده شده بر روی این مفتول یک میکرون بوده و در محدوده 3/0  میکرون متغیر می باشد.

کاربرد مفتول‌های مسوار براساس نوع ضخامت آن متفاوت است از این رو برای این محصول می توان کاربردهای زیر را درنظر گرفت:

  • ساخت انواع پین
  • صفحه‌های یخچال‌های فروشگاهی
  • صنایع آشپزخانه
  • انواع چوب لباسی و آویز
  • محصولات ریلی
  • اسکلت آباژور
  • ساخت انواع قفس
  • صنعت خودرو سازی و موتورها

نحوه تولید مسوار

همان طور که ذکر شد مفتول مسوار از روکش کردن مفتول فولادی توسط فلز مس بدست می‌آید. برای روکش کردن مفتول آهنی ابتدا سطح آن باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی گردد. این مرحله مهم ترین قسمت پوشش دادن مسوار می باشد چرا که در صورت وجود زنگ زدگی و رسوب بر روی سطح، پس از پوشش لکه‌های سیاه بر روی مفتول ایجاد می شود. همچنین در کشور ما به دلیل اینکه اکثر مواد اولیه از سایر کشورها وارد می‌شود و مدت زمان زیادی را پس از تخلیه در محیط باز نگهداری می‌گردد، محصول دارای رطوبت و زنگ زدگی زیادی بوده و حتماً بایستی چربی زدایی و زنگ زدایی گردد. برای این کار مفتول را ابتدا شستشو داده و جهت از بین بردن زنگ زدگی و رسوبات در حوضچه اسید وارد کرده و پس از آن در حوضچه مس سولفات قرار می دهند تا لایه ای از مس بر روی سطح مفتول ایجاد گردد. مفتول فولادی مورد استفاده برای تولید مسوار از گریدهای SAE1010، SAE1008، SAE1006 و ST1KP و RST34-2 انتخاب می‌شود و در آنالیز این محصول به غیر از عنصر مس، عناصر فسفر، منگنز، سیلیسیوم، کربن و گوگرد نیز موجود می باشد.

به طور کلی، مفتول‌های مسوار از 90-72 درصد قلع تشکیل شده و مابقی آن فلز مس می باشد، مس موجود در این مفتول در واقع نقش دوام بخشیدن به آن را ایفا می‌کند. مرحله مهم دیگر در تولید مسوار، کشش و جمع کردن مفتول بوده که براساس امکانات تولیدکنندگان متفاوت می‌باشد.

مفتول مسوار از قطر 9-5/1 میلی متر و به صورت کلاف و شاخه موجود می باشد و در ضخامت های 6-5/1میلی متر پرکاربرد است. شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از قیمت مفتول مسوار و مشخصات فنی این محصول با کارشناسان غدیرپارسه تماس حاصل فرمایید.

Scroll to Top
اسکرول به بالا