چشم‌انداز بازارها در هفته جاری

به نظر می‌آید در هفته جاری نیز بازارهای جهانی سرنوشت لیدر بازارهای داخلی را تعیین کنند.

در هفته گذشته طلای 18 عیار به مدد اونس بالاترین بازدهی را در بین بازارها به ثبت رساند. با توجه به آمارهای منفی اقتصاد آمریکا و منطقه یورو و تداوم برنامه‌های حمایتی و تزریق نقدینگی در بازارها، به نظر می‌آید نیروهای افزایشی بر کاهشی اونس غلبه داشته باشند.

کمااینکه پیش‌بینی نهادهای بین‌المللی نیز نشان می‌دهد که سطح 2 هزار دلار در آینده نزدیک برای اونس قابل دستیابی است. از این رو، نگاه طلای 18 عیار در هفته جاری و سکه امامی، به بازارهای جهانی و داد ستد اونس خواهد بود. هر چند فاکتور تعیین کننده دیگری به نام دلار نیز در تعیین نرخ نهایی سکه و طلا نقش بازی خواهد کرد. با این حال حباب سکه بر اساس آخرین قیمت‌ها در محدوده 400 هزار تومان قرار دارد؛ این حباب مثبت در حالی می‌تواند تخلیه شود که دلار در مسیر افزایشی قرار گیرد و قیمت سکه نیز دستخوش تغییر نشود.

در مورد دلار، یپش‌بینی تحلیلگران برای این هفته، نوسان در بازه 23 تا 24 هزار تومان است. دلار در هفته گذشته با ثبت رشد 7.3 درصدی پس از فلز زرد قرار گرفت. 

اما یکی از مهمترین بازارها برای مردم در این روزها، بازار سهام است؛ ‌پیش‌بینی دسته‌ای از تحلیلگران این است که شاخص در محدوده یک میلیون و 800 هزار تا 2 میلیون واحد پایدار است و احتمالا هفته جاری، نوسان بالایی در انتظار بورس تهران نیست. در واقع اکثر تحلیلگران هفته جاری را هفته شکست رکورد 2 میلیون واحدی نمی‌دانند اما از طرفی، اصلاح قیمت‌ها می‌تواند جذابیت قیمتی برای برخی سهام ایجاد کند که این به منزله ورود نقدینگی جدید به بورس خواهد بود. بورس هفته گذشته تنها 0.17 درصد رشد کرد که البته سال 99 با چنین هفته‌های کم‌رمقی بیگانه است. باید دید که پیش‌بینی کارشناسان درست از آب در می‌آید و بورس بار دیگر هفته‌ای خنثی را تجربه خواهد کرد یا خیر.

Scroll to Top
اسکرول به بالا