میلگرد

پیش بینی قیمت میلگرد در روزهای آینده ؟

نگرانی از آینده کوتاه مدت بازار فولاد

برای آن دسته از دوستانی که کمی استرس  نسبت به آینده کوتاه مدت بازار دارند، عرض می‌شود که تحولات بیرونی و ارز را توامان در نظر بگیرند. در چند هفته پیش رو، ممکن است نوساناتی صعودی در هر دو بازار وجود داشته باشد. این تحولات چندان ربطی به وجود یا عدم وجود تقاضای پروژه‌ای ندارد بلکه به هزینه تولید مرتبط خواهد بود ( هزینه تولید فقط گاز و برق و آب سوبسیدی نیست ). اولین شنیده از بازار کشور همسایه شمال غربی ماست؛ شنیده شد که ترکیه تعرفه واردات محصولات نهایی را تا ۳۰% افزایش داده است؛ به این خاطر احتمالا تقاضای قراضه ترکیه ممکن است بیشتر شده و محتملاً تأثیر خود را بر نرخ قراضه منطقه ای و جهانی بگذارد.

دوم این که از چند روز قبل تاکنون و احتمالا در هفته های پیش رو، تقاضا برای شمش و اسلب و نیز میلگردهای کلاف و ورق گرم در بازارهای جهانی بهبود یافته و بیشتر شود به طوری که یکی از مدیران فولادی یک کشور عربی عنوان کرد که در چند روز اخیر حدود ۵۰۰ هزار تن فقط در خواست خرید ورق سیاه را دریافت کرده که باعث تعجب وی شده است.

سوم این که یکی از فولاد سازان موفق کشور در طول دو هفته اخیر توانسته حجم قابل توجهی اسلب و شمش را برای یکی از مقاصد صادراتی معامله کند. شنیده ها حاکی است که اسلب در قیمت ۳۳۵ دلار و شمش در قیمت حدود ۳۵۰ دلار فوب بنادر جنوبی ایران معامله شده که نشان از رشد قیمت دارد.

چهارم این که تقاضا برای شمش ایرانی فعلاً مطلوب است و عدم تحقق معاملات متعدد بر می گردد به بلاتکلیفی که در وزارت صمت و نیز جلسه تنظیم بازار برای این واحدها ایجاد شده است. به طوری که یکی از صادر کنندگان ابراز داشت با کمی دوندگی و سماجت توانسته مجوز صدور کالای خود را که قبل از سال منعقد شده بود، بگیرد. این در حالی است که متأسفانه نورد کاران بازار صادراتی خوبی فعلاً نداشته و اصرارشان برای این ادعا که می‌توانند محصول صادر کنند، ممکن است به طور کلی به بازارهای صادراتی ایران آسیب بزند. در گزارشات گمرک نیز در چند ماه اخیر اثری از صادرات میلگرد دیده نشده است و به نظر نمی‌رسد این گروه از بازار توانسته باشند در سال جدید قرارداد صادراتی بسته باشند ( مدارک چنین نشان می دهد ) در ضمن نرخ ۳۷۵ تا ۳۸۰ دلاری میلگرد که فعلا پیشنهاد می شود خود نیز نشان می دهد که فاصله نرخی شمش و میلگرد صادراتی در حال حاضر از توازن مثبتی برخوردار نیست.

و در آخر اینکه شنیده شد عقب نشینی‌هایی از سوی تصمیم گیرندگان اصلی بازار در خصوص فولاد کشور و تنظیم بازار آن در حال وقوع است و حتی گفته شده که ممکن است درصد عرضه تکلیفی در بورس کالا نیز با توجه به نیاز کشور به ارز صادراتی باز هم تعدیل گردد؛ این که رسما اعلام خواهد شد یا نه ؟ حرف دیگری است. آنچه بر آورد می شود این است که قیمت شمش آهن در بازار صادراتی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار در چند وقت آینده رشد نرخ داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا