کلاف سیاه

فرآیند کشش مفتول

فرآیند کشش مفتول

کشش سیم مفتول یک دگرگونی در سایز و قطر مفتول می‌باشد. در این دگرگونی سیم مفتول با گذر از داخل قالب به سایزهای دلخواه تبدیل می گردد.

مفتول سیاه یا مفتول آرماتوربندی

 قسمت‌های مختلف دوزه (قالب کشش)

قالب کشش مفتول  که به حلقه کشش یا دوز معروف می‌باشد، از قسمت‌های زیر تشکیل شده است:

  1. قسمت ورودی وظیفه تقسیم یکنواخت مواد روغنکاری یا پودر کشش بر روی قالب کشش را بر عهده  دارد.
  2. بعداز قسمت ورودی مخروط کشش شروع می‌شود. اندازه مخروط کشش بیشتر به نوع متریال محصول مواد روغن کاری پودر کشش بستگی دارد.
  3. قسمت راهنما وظیفه کالیبر کردن مواد کشیده شده رادارد. این قسمت به شکل مخروط با شیب ضعیفی در حدود 5% بوده که بخش تنگ تر آن در قسمت خروجی  قرار دارد.
  4. حفره خروجی از شکسته شدن لبه پشتی حلقه کشش جلوگیری می کند. از الماسه بوده وجنس های دیگر کاربرد ندارند و از دستگاههای اسپارک برای ساخت آنها استفاده می شود.
  5. پوسته قالب برای تکیه دادن حلقه کشش استفاده می‌شود و از شکستن آن دراثر نیروی جانبی جلوگیری می‌کند.

مفتول گالوانیزه

انواع کوره‌ها برای نرم کردن سیم درکشش سرد:

برای نرم کردن دوباره سیم های سخت شونده در اثر کشش از کوره کاسه ای شکل، کوره هابن (Hauben )، کوره عبور دهنده و حمام نمک استفاده می شود.

کوره کاسه ای شکل:

در این کوره حلقه های سیم را به وسیله میله ای به درب کوره آویزان می کنند. هنگام براق کردن سطح سیم درب کوره در برابر هوای بیرون کاملآ مسدود  و هوای کوره به بیرون پمپ می شود و گاز خنثی وارد کوره می‌گردد. درب کوره سقف آن را تشکیل می‌دهد و به وسیله جریان آب خنک می‌شود. درجه حرارت این کوره به حدود 800 درجه سانتیگراد می رسد. پس از آنکه سیم کاملآ برافروخته شد، کوره را خاموش می کنند و آنرا در مدت 8 تا12 ساعت خنک می کنند.

کوره  هابه :

در این کوره‌ها جریان حرکت گرما (انتقال حرارت) بهتر از کوره کاسه ای شکل می باشد. حلقه سیم در قسمت پایینی کوره قرار گرفته و درپوشی از ورق نازک روی آن گذاشته می شود و درب دیگری که به وسیله گاز با جریان برق گرم می‌شود، روی کوره را می‌پوشاند.

کوره های زمینی:

در این نوع کوره که در دل زمین قرار دارد ابتدا محلی به صورت کله قند حفر می‌شود؛ به طوری که بالای کوره به اندازه دهنه لوله مسدود می‌گردد. انتقال حرارت از پائین ترین قسمت کوره یا وسیله فن و یا مشعل صورت می پذیرد. زمانی که انتقال حرارت لوله حاوی مفتول بر افروخته شده قطع شده  و محصول به مرور دمای طبیعی خود را به دست آورد، مفتول آنیل شده مورد بهره برداری قرار می گیرد.

Scroll to Top
اسکرول به بالا