رکود در بازار آهن

به گزارش غدیر پارسه، روز گذشته با وجود اینکه نرخ دلار در کانال ۲۴ هزارتومان در نوسان بود، با این حال قیمت ها در بازار آهن با ثبات نسبی همراه بود. با این شرایط همچنان خبری از رونق در این بازار نیست و رکود بر این بخش سایه افکنده است. از سوی دیگر نیز با اینکه بازار آهن در دسته مشاغل گروه یک منتقل شد و خبری از تعطیلی به واسطه کرونا نبود، اما واقعیت این است که شرایط موجود در بازار با تعطیلی فرق چندانی ندارد. 

به گفته برخی از فعالان این بازار، با قیمت های موجود در بازار کسی میل و رغبتی به ارائه فاکتور ندارد و حتی از طرفی، مبادی فروشی که قیمت‌های خود را به صورت مقطوع اعلام می‌کردند، تخفیف‌هایی را در قیمت‌های خود اعمال کرده‌اند؛ اما، با این حال نیز یافتن مشتری در این وضعیت غیرممکن شده است زیرا متقاضیان خرید آهن خواستار کاهش قیمت‌ها هستند.

تورمی که به واسطه انتظارات ناشی از مذاکرات وین ایجاد شده است، اصلی ترین مشکل در این بازه می باشد؛ چرا که برخی انتظار دارند با رفع تحریم ها نرخ دلار سقوط کند و به همین دلیل اقدام به فعالیت نمی کنند. همچنین لازم به ذکر است که بورس کالا نیز در این میان در دو هفته متوالی به وسیله تحریک قیمتی، به افزایش نرخ پایه شمش و همچنین قیمت مقاطع اقدام کرد و با توجه به وضعیت بازار، درصورت تداوم روند ذکر شده، اوضاع کف بازار در شرایط بدتری نیز قرار خواهد گرفت.

در هرصورت بررسی قیمت‌های اعلام  شده از سوی تولیدکنندگان مقاطع نشان دهنده آن است که روز گذشته در بازار میلگرد، اغلب قیمت‌های میلگرد بدون تغییر اعلام شد؛ در این میان برخی قیمت های خود را ۱۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داده و برخی نیز افزایش ۲۰ الی ۲۰۰ تومانی را در قیمت‌های اعلامی خود اعمال کردند.

در حوزه تیرآهن کیلویی هم شاهد تغییری در قیمت ها نبودیم. در تیرآهن شاخه ای نیز قیمت تیرآهن ماهان ثابت اعلام شد و تیرآهن ذوبی در سایزهای پرفروش با کاهش ۱۰ الی ۴۰ هزارتومانی مواجه شد و در سایر سایزها کاهش ۳۰ الی ۵۰ هزارتومانی دیده می شد.

در مجموع می توان نتیجه گرفت که بازار آهن در شرایطی قرار گرفته است که حتی با وجود آرامش نسبی نیز خریداران تمایلی به خرید از این بازار ندارند و به واسطه نتایج مذاکرات وین امید کاهش قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان به وجود آمده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا