راه حل بازگشت تعادل به بازار آهن

به گزارش غدیر پارسه، رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران، با درنظر داشتن انتخابات ریاست جمهوری پیش‌بینی بازار آهن و فولاد کشور را در سال ۱۴۰۰ امکان پذیر ندانست و در این زمینه اظهار کرد: دولت می بایست با تدوین و اتخاذ سیاست های انبساطی و صادراتی در بخش فولاد، تعدیل قیمت بازار و همچنین مصرف داخلی را فراهم کند.

مهرداد اکبریان در رابطه با بازار آهن وفولاد کشور در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: دست اندرکاران بخش تولید و تجارت معتقدند که سال ۹۹ سال سختی برای مردم و اقتصاد کشور بود، اما در رابطه با سال ۱۴۰۰ به واسطه موضوعاتی همچون تغییر دولت و انتخابات ریاست جمهوری، می توان شاهد تغییرات شرایط داخلی کشور در جهت مثبت یا منفی بود.

وی تاکید کرد: لازم به ذکر است که این تغییرات می بایست با توجه به فرمایشات نوروزی مقام معظم رهبری که بر رفع موانع، حمایت از تولید و مانع زدایی و اشتغال تاکید داشتند، صورت پذیرد تا به واسطه آن شرایط قابل قبولی برای بخش تولید فراهم شود. رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ آهن ایران در ادامه افزود: مسئله تعیین قیمت محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰ همانند سال های گذشته نمی باشد که بتوان طبق چند عامل همانند حجم تولید و مصرف اظهار نظر قطعی کرد بلکه با توجه به تغییرات، تعیین قیمت فولاد در سال جاری یکی از سخت ترین کارها محسوب می‌شود.

وی با اشاره به صادرات محصولات فولادی در سال ۱۴۰۰، گفت: دولت برای اینکه بتواند زنجیره فولاد را در سال ۱۴۰۰ نجات بدهد، باید به بخش معدن و صادرات توجه ویژه ای داشته باشد و همچنین با بازکردن مرزهای صادراتی برای فعالان این بخش، قیمت بازار و مصرف داخلی را به تعادل رسانده و قیمت‌ها را به ثبات برساند.

وی تصریح کرد: با حمایت گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت ایجاد مرزهای صادراتی ممکن خواهد بود و اتخاذ سیاست های انبساطی باعث می شود که تخصیصی های صادراتی در مقایسه با مدت زمان مشابه سال های گذشته در حوزه فولاد افزایش یابد که همین مسئله موجب می شود تا بازار به تعادل برسد و همچنین قیمت ها در بخش فولاد مدیریت شود.

Scroll to Top
اسکرول به بالا