افت و خیزهای نامحسوس بازار آهن

به گزارش غدیرپارسه و به نقل از آهن پرایس، روز گذشته بازار ارز شاهد نوسان بسیار جزئی در نرخ دلار بود؛ به طوری که قیمت دلار با اندکی افزایش در بازار آزاد با قیمت ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان مبادله شد.اخبار بازار آهن نیز گویای حفظ قیمت آهن آلات در غالب شرکت‌ها بود البته کاهش و افزایش قیمت محدودی نیز مشاهده شد اما تمایل کلی بازار بیشتر بر ثبات قیمت‌ها بود.

از دلایل قابل توجه این رکود و سکون بازار همانطور که در تحلیل‌های پیش‌تر نیز بیان کردیم، می‌توان عوامل درونی همچون کاهش تقاضای مصرفی و سرمایه‌گذاری و از عوامل بیرونی نیز ثبات قیمت‌های جهانی و مذاکرات برجام و بورس کالا و غیره را نام برد. اگرچه با توجه به اوضاع حاکم گویا عوامل بیرونی تأثیر قابل توجهی در روند بازار نداشته است.

بنابراین با توجه به شرایط موجود در بازار آهن فروشندگانی که در صدد فروش محصولات انبارشده هستند، تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در قیمت‌ها ‌ایجاد نکردند که همین امر به سکون جاری دامن زده است.

در نتیجه در یک برآیند کلی از اوضاع قیمت روزانه اهن در روز گذشته می‌توان گفت که قیمت‌ها در یک بازه محدودی در رفت و آمد بود و نوسان قیمت چشمگیری روی نداد، گفتنی است احتمال دارد در چند روز آتی نرخ پروفیل با افزایش قیمت ورق مبارکه در بورس کالا، افزایش پیدا کند.

اخبار موجود از روند کلی مذاکرات برجامی نیز بیانگر از سرگیری دور هفتم نشست‌ها از نیمه دوم ماه نوامبر است، البته تاریخ قطعی آن تا پایان هفته مشخص و اعلام خواهد شد، سخنگوی وزارت امور خارجه در این زمینه اظهار کرد که مشخصا مذاکرات برجام از بن بست آغاز نخواهد شد و تا زمانی که ایران مطمئن نشود «تمام تحریم‌های آمریکا به صورت مؤثر برداشته نشود» هیچ اقدام جبرانی را متوقف نمی‌کند.

حال با این اوصاف باید منتظر نتایج این نشست‌ها باشیم تا شاید با رفع احتمالی تحریم‌ها گشایشی در اقتصاد کشورمان اتفاق بیفتد.

روز گذشته قیمت میلگرد در غالب شرکت‌ها با حفظ و تثبیت قیمت در بازار عرضه شد؛ اگرچه در این میان چند شرکت نیز با کاهش و افزایش جزئی اعلام قیمت کردند. به عنوان نمونه میلگرد آجدار ۱۴ کارخانه نیشابور کاهش ۵۰ تومنی داشت و در بازار به قیمت ۱۶ هزار و ۲۱۰ تومان به فروش رسید.

 

Scroll to Top
اسکرول به بالا